Ślad węglowy produktu (PCF)
PCF mierzy sumę emisji gazów cieplarnianych generowanych podczas cyklu życia produktu, co umożliwia wychwycenie najważniejszych źródeł ich emisji. Możemy np. zoptymalizować trasy logistyczne lub wymienić zakupione części na mniej emisyjne. Klienci badają również swój łańcuch dostaw, stąd dostarczanie informacji o PCF i jego ograniczanie staje się coraz bardziej krytyczne dla biznesu.
PCF to rodzaj Oceny Cyklu Życia (LCA). Z reguły ocena cyklu życia może koncentrować się na wielu rodzajach wpływu na środowisko (np. zużyciu wody, eutrofizacji, zmianie użytkowania gruntów itp.), natomiast PCF skupia się na jednym rodzaju wpływu: potencjał efektu cieplarnianego lub emisje CO2. PCF różni się od Śladu Węglowego Przedsiębiorstwa (CCF). PCF uwzględnia poziom produktu i często wyklucza emisje niezwiązane bezpośrednio z produkcją (takie jak dojazdy do pracy). Podczas gdy CCF oblicza całkowite emisje bezpośrednie (Zakres 1 i 2) i pośrednie (Zakres 3) generowane przez wszystkie działania na poziomie przedsiębiorstwa.
Od kołyski do bramy i od kołyski po grób
PCF można obliczyć metodą „od kołyski do bramy” lub „od kołyski po grób". Od kołyski po grób uwzględnia emisję gazów cieplarnianych począwszy od wydobycia surowców aż do końca życia produktu. Podejście „od kołyski do bramy” kończy się dla danego produktu na bramie wyjściowej z fabryki. W biznesie (B2B) najczęściej stosowana jest metoda „od kołyski do bramy”, gdyż pozwala to uniknąć podwójnego liczenia emisji.
Jeżeli dostawcy nie są jeszcze w stanie dostarczyć PCF, w celu uzupełnienia luk w danych można wykorzystać środowiskową bazę danych zawierającą standardowe wartości dla produktów i procesów. W przypadku braku danych od dostawców firma HARTING współpracuje z EcoInvent, dobrze znaną bazą danych dla cyklu życia dotyczącego zapasów materiałowych.
PCF w firmie harting
W firmie HARTING uważamy PCF za perspektywę uzupełniającą w stosunku do CCF. Opracowywanie PCF dla poszczególnych przypadków jest kosztowne i czasochłonne i nie odpowiada szybkiemu rozwojowi. W sierpniu rozpoczęliśmy projekt pilotażowy mający na celu obliczanie PCF w bardziej zautomatyzowany sposób. Jako dowód koncepcji skonfigurujemy proces i narzędzie do obliczania PCF oraz sprawdzimy jego przydatność, obliczając 100 artykułów z naszej kultowej gamy złączy HAN przy użyciu systemu SAP SFM. Wyniki PCF możemy następnie udostępnić za pośrednictwem naszego cyfrowego bliźniaka produktu. Firma HARTING spodziewa się korzyści dzięki integracji z naszym obecnym środowiskiem produkcyjnym SAP S4H, w którym przechowywane są dane potrzebne do obliczenia śladu węglowego.
IoT
Projekt pilotażowy PCF jest jednym z pierwszych projektów, w którym wykorzystano bezpośrednio zmierzone dane dotyczące energii z naszego wysoce zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego w Espelkamp.
Perspektywy
Rozwój związany z PCF postępuje w szybkim tempie. Wiele firm jest w trakcie rozwijania umiejętności i metod dostarczania danych na temat wydajności PCF. My również uważamy, że powinno to być obecnie priorytetem. W nadchodzących miesiącach i latach chcemy osiągnąć następujące cele:
- Dostarczać (zautomatyzowane) dane na temat PCF naszych produktów
- Poprawa jakości danych poprzez zwiększenie udziału danych mierzonych bezpośrednio
- Współpraca z partnerami branżowymi w celu dalszej standaryzacji i zwiększenia porównywalności (HARTING współpracuje z VDMA i ZVEI).
- Wykorzystanie PCF w rozwoju produktów i współpraca z klientami i dostawcami w celu udostępniania danych i wprowadzania ulepszeń w celu zmniejszenia intensywności emisji w naszych łańcuchach dostaw.
- Przejście od śladu ekologicznego dla produktów do "śladu ekologicznego dla usług" opartego na intensywności emisji usługi, a nie produktu.
W HARTING jesteśmy przekonani, że wspólnie z klientami i dostawcami możemy zdecydowanie zmniejszyć emisje w łańcuchu dostaw za pomocą Śladu Węglowego Produktu.