Eko Projekt: Zrównoważony eko-rozwój od początku
Produkty muszą nie tylko działać niezawodnie w zastosowaniach klienta, zgodnie ze standardami jakości HARTING, ale muszą także być produkowane bezpiecznie i oszczędnie w konkretnym zakładzie produkcyjnym oraz spełniać obowiązujące normy i przepisy.
Obecnie wymogi prawne obejmują głównie unikanie substancji niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia. Zakaz dotyczący ołowiu obowiązuje już od jakiegoś czasu, obecnie przygotowywany jest także zakaz dotyczący PFAS (substancji per- i polifluoroalkilowych).
W związku z tym, dla rozwoju nowych produktów, istotne jest ścisłe monitorowanie tych zakazów i w odpowiednim czasie przejście na alternatywne materiały i procesy. Informacje na temat zakazów dotyczących substancji muszą być dostępne w odpowiednim czasie w dziale rozwoju globalnego, a odpowiednie materiały alternatywne i ich właściwości muszą być szczegółowo opisane i wyjaśnione. Aby osiągnąć ten cel, w naszym systemie zarządzania wiedzą udostępniliśmy obszerne informacje na temat materiałów alternatywnych, z gwarancją proceduralną, że każdy wybór materiału jest sprawdzany przez ekspertów we właściwym czasie, aby w odpowiednim czasie skorygować niewłaściwy wybór.
Jednak nie chodzi tylko o wymogi prawne, popyt na większy zrównoważony eko-rozwój wpływa również na rozwój produktów. Zasady eko-projektowania odgrywają tutaj znaczącą rolę.
Zasada ekoprojektu - Przeznaczenie
Czas trwałość - Trwałość dostosowana do docelowego zastosowania
Reparierbarkeit - Austausch und Verbesserung von einzelnen Bauteilen möglich
Możliwość naprawy - Możliwa wymiana i ulepszenie poszczególnych elementów
Efektywność materiałowa - Lekka konstrukcja, miniaturyzacja, optymalizacja procesów
Efektywność energetyczna - Mniejsze zużycie energii podczas produkcji i eksploatacji
Niski udział materiałów problematycznych - Brak substancji niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia w produkcie i podczas produkcji
Surowce odnawialne - Wysoki udział surowców odnawialnych w produkcie i jego opakowaniu
Możliwość cyrkulacji - Materiały nadające się do ponownego wykorzystania w produkcie, opakowaniu, łatwe oddzielanie różnych materiałów
Niektóre cechy produktu mają bezpośredni pozytywny wpływ na kilka czynników eko-projektu. Na przykład waga produktu nie tylko wpływa na efektywność materiałową, ale także zmniejsza zużycie energii w zastosowaniu mobilnym. Przykładami najnowszych udoskonaleń produktów, które szczególnie zmniejszają wagę produktu, jest interfejs SPE, który znacznie zmniejsza wagę wiązki przewodów ze względu na mniejszą liczbę rdzeni. Opracowując styki wysokoprądowe, byliśmy w stanie znacznie zwiększyć obciążalność prądową przy tej samej średnicy styku, a tym samym osiągnąć znaczne oszczędności masy w zastosowaniach docelowych. Zmniejszenie rezystancji styku ma również kilka pozytywnych skutków.
Zwiększa się obciążalność prądowa, jednocześnie zmniejsza się wydzielane ciepło i straty energii. Obniża to wymagania dotyczące chłodzenia i podnosi efektywność energetyczną podłączonego systemu.
Nie wszystkie zasady ekoprojektowania można pogodzić z wymaganiami produktu. Na przykład złącza formowane natryskowo są tańsze i solidniejsze, ale trudniejsze w recyklingu i naprawie. Aby jak najlepiej sprostać konkurencyjnym wymaganiom, należy znaleźć odpowiednie kompromisy. Aby rozwiązać ten problem, firma HARTING bierze udział w finansowanym projekcie, którego celem jest wzajemne powiązanie zasad ekoprojektu i umożliwienie ich systematycznej oceny (patrz ramka).
Po zakończeniu tego projektu będziemy w stanie spełnić życzenia i wymagania naszych klientów w zakresie opłacalnych produktów, które można wytwarzać i eksploatować w sposób odpowiedzialny dla środowiska naturalnego, wnosząc w ten sposób istotny wkład w jego ochronę.
Inżynieria zrównoważonego cyklu życia:
W przyszłości podczas prac nad opracowaniem produktu, wymagania techniczne i handlowe nie będą wcale istotne. Natomiast istotnymi czynnikami będą zgodność produktu z wymogami środowiskowymi lub warunki wydobycia związane z surowcami naturalnymi. Zatem w którym momencie informacje na temat zrównoważonego eko-rozwoju – a przede wszystkim jakie informacje – powinny wpłynąć do procesu rozwoju? Badamy te kwestie w ramach wspólnego projektu o nazwie Inżynieria Zrównoważonego Cyklu Życia (Sustainable Lifecycle Engineering).
Metody i narzędzia opracowywane są w oparciu o trzy obszary działania – identyfikację odpowiednich wymogów w zakresie zrównoważonego eko-rozwoju, wyprowadzenie wsparcia decyzyjnego w oparciu o model oraz włączenie i integrację z cyklem życia produktu. Firma HARTING wdroży je w swoim własnym rozwoju w trakcie projektu i przekaże zdobyte doświadczenie zespołowi projektowemu. W ten sposób opracujemy metodologię systematycznego rozwoju, która sprawi, że wymogi zrównoważonego eko-rozwoju będą przejrzyste i będą uwzględniane w procesie decyzyjnym od początku. To ekscytujące i innowacyjne podejście, które realizujemy wspólnie z naszymi partnerami: Diebold Nixdorf, Fraunhofer IEM, Miele, Siemens Digital Software Industries, Uniwersytet w Paderborn, Instytutem Wago i Wuppertal. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia we wiodącym klastrze „it's OWL” przez okres trzech lat.