Recykling akumulatorów w całym łańcuchu wartości

Wywiad z
Interview mit Lukas Brandl, COO The Battery Lifecycle Company GmbH

tec.news: Jaka była początkowa iskra, która skłoniła Pana do założenia firmy od jej siostrzanych firm, Rhenus i TSR?

L. Brandl: Firma Rhenus Automotive oferuje rozwiązania w całym łańcuchu wartości pojazdów, od zaopatrzenia linii produkcyjnych, aż po przejęcie złożonych działań montażowych.

TSR Recycling specjalizuje się w recyklingu metali wszelkiego rodzaju i produkuje m.in. wysokiej jakości surowce recyklingowe z produktu wejściowego „pojazd wycofany z eksploatacji”, który może zostać wykorzystany przez stalownie i huty do produkcji m.in. nowych pojazdów.

Obie firmy działają w całym łańcuchu wartości akumulatorów samochodowych, a obecnie łączą swoje know-how z BLC. Korzystamy z dużej sieci lokalizacji Rhenus Automotive i TSR. w kraju i za granicą.

Dzięki tym połączonym atutom BLC jest w stanie zaoferować klientom szybkie wdrożenie rozwiązań w najbliższej okolicy poprzez wdrożenie lokalnej lub krajowej wstępnej obróbki akumulatorów w naszych zakładach.

W ten sposób BLC zamyka lukę pomiędzy obiema firmami i synergicznie łączy ze sobą mocne strony obu światów. Pomaga nam w tym połączenie wieloletniego know-how w branży produktów i odpadów.


 

tec.news: Jak zamierzacie zapewnić kompleksowy, całościowy recykling akumulatorów w całym łańcuchu wartości?

L. Brandl: Nie skupiamy się wyłącznie na recyklingu poprzez demontaż i bezpieczne rozładowanie akumulatora, aby następnie zapewnić przetwarzanie czystych materiałów w dalszych procesach.

W ramach naszej usługi „Ponowne użycie i naprawa” oferujemy naszym klientom i partnerom dodatkowe możliwości przedłużenia żywotności baterii lub poszczególnych komponentów. Wydłużając cykl życia baterii, pomagamy zmniejszyć ślad węglowy i obniżyć całkowity koszt posiadania.

BLC oferuje klientom tak zwane „kompleksowe rozwiązanie” jako usługę, w ramach której cały proces recyklingu, od transportu po produkcję surowca recyklingowego (lit, kobalt, nikiel, mangan...) jest planowany wspólnie z partnerami. BLC może również przejąć tylko poszczególne etapy procesu, jeśli np. podczas wcześniejszych testów zostanie ustalone, że akumulatory muszą zostać poddane recyklingowi w określony sposób.


 

tec.news: Czy może Pan opisać, jak realizujecie naprawy, ponowne użycie i recykling?

L. Brandl: Etapy procesu są ze sobą ściśle powiązane. Podczas demontażu możemy elastycznie decydować, którą z trzech ścieżek obierzemy co do dalszych działań. Umożliwia to rozwiązania hybrydowe, w których jedna część trafia do recyklingu, a druga do ponownego wykorzystania. Jednocześnie odzyskane podzespoły mogą służyć jako części zamienne do naprawy akumulatora.


 

tec.news: Słowo kluczowe „Gospodarka o obiegu zamkniętym” – jak się tam pozycjonujecie, jakie są tego korzyści?

L. Brandl: Gospodarka o obiegu zamkniętym powstaje dzięki łączeniu procesów. Dzięki specjalistycznej wiedzy Rhenus i TSR możemy powiązać się z istniejącymi procesami i w ten sposób przyczynić się do trwałego zamknięcia obiegu.

W BLC początkowo dążymy do utrzymania cyklu życia akumulatora wydłużającego jego żywotność.


 

tec.news: Jak postrzega Pan w tym rolę złączy – dziś i w przyszłości? W jaki sposób złącza mogą wydłużyć żywotność baterii?

L. Brandl: Technologia złączy w akumulatorach jest bardzo ważnym elementem wydajnych procesów, a w wielu przypadkach to właśnie technologia umożliwia przede wszystkim wykorzystanie komponentów do ich ponownego wykorzystania lub naprawy. Złącza ułatwiają wymianę podzespołów, zapewniając jednocześnie bezpieczną pracę (zabezpieczenie przed przypadkowym kontaktem itp.).


 

tec.news: W jaki sposób złącza wspierają proces recyklingu?

L. Brandl: Bateria składa się z dużej liczby różnych punktów połączeń. W tym przypadku połączenia wtykowe pomagają skrócić czas przezbrajania, a tym samym zapewniają nam możliwość dynamicznego dostosowywania produkcji przy małych seriach. W przyszłości standaryzowane złącza mogą wspierać proces naprawy i recyklingu, aby pracować z mniejszą liczbą wariantów i usprawniać wymianę danych.


 

tec.news: Czy Paszport Produktu Cyfrowego (Paszport Baterii) jest już przez Was stosowany, w jaki sposób ?

L. Brandl: Jeszcze nie, ponieważ wciąż jest nadal w fazie rozwoju… Jednak zdecydowanie opowiadamy się za szybkim jego wdrożeniem, ponieważ zapewni to niezbędne informacje wszystkim partnerom, którzy wspierają sortowanie według składu chemicznego danego produktu, co z kolei zwiększa efektywność recyklingu, a tym samym ilość dostępnego materiału pochodzącego z recyklingu. Jednakże pełna penetracja rynku zajmie dużo czasu, dlatego przewidujemy, że paszport produktu i systemy informacyjne specyficzne dla dostawcy będą ze sobą współistnieć.