Dwie perspektywy
Cyfrowy bliźniak na poziomie tworzenia wartości produkcji
Na kolejnym poziomie tworzenia wartości w firmie HARTING, skupimy się na produkcji i zbadamy perspektywę, jaką oferuje cyfrowy bliźniak z punktu widzenia produkcji.
Po pierwsze, firma HARTING jest użytkownikiem cyfrowego bliźniakiem w zakresie zaopatrzenia w sprzęt, taki jak maszyny, narzędzia i materiały – aby sama firma HARTING mogła wytwarzać swoje produkty. Należy zawrzeć umowy z odpowiednim dostawcą i partnerem w celu określenia, jakich informacji należy dostarczyć, aby zapewnić dostępność wystarczających danych dla cyfrowej postaci reprezentacji sprzętu. Ponieważ obecnie obowiązują procedury dotyczące zamówień na maszyny, informacje są zazwyczaj dostarczane za pośrednictwem specyfikacji, która określa komponenty, parametry wydajności itp., które muszą być spełnione lub uwzględnione. Jak dotąd, nadal nie ma kompleksowego zestawu parametrów dla cyfrowej reprezentacji maszyny/zakładu w rozumieniu kompletnego cyfrowego bliźniaka. Jest to nadal przedmiotem definicji w międzynarodowych organach normalizacyjnych. Cyfrowe dane o maszynach, narzędziach i materiałach są obecnie jeszcze dość „statyczne”; opisują ostateczny stan dostawy i zawierają elementy, takie jak modele CAD, na przykład, aby zapewnić integrację maszyny z planami hal, dostarczyć wartości połączeń dla energii elektrycznej, powietrza i gazu i tak dalej.
Ślad węglowy produktu (PCF) to kolejny konkretny przykład. Tutaj nadal zbieramy dane na podstawie „rodzaju”, obliczając rzeczywiste zużycie wszystkich sterowników CO2 dla partii i oceniając te dane. W dłuższej perspektywie pracujemy nad celem, jakim jest możliwość szczegółowego rozbicia PCF na poszczególne produkty
Rzeczywistość staje się „dynamiczna” dopiero wtedy, gdy producent sukcesywnie aktualizuje dalszy stan rozwoju maszyny i zapewnia źródło danych do działań takich jak naprawy, konserwacja i optymalizacja pracy, a także gdy dane od operatora są również uwzględniane w tym cyfrowym bliźniaku.
Znamy również drugą perspektywę w produkcji w firmie HARTING, ponieważ jesteśmy również producentami cyfrowych bliźniaków. W związku z tym odpowiadamy za dostarczanie danych z produkcji na podstawie wymagań i potrzeb. Z jednej strony sami korzystamy z tych danych: podczas procesu produkcyjnego gromadzimy ogromne ilości informacji o maszynach, narzędziach i komponentach, aby ostatecznie położyć podwaliny pod identyfikowalność, certyfikaty zapewniające jakość i środki optymalizacyjne.
Z drugiej strony, chcemy również być w stanie obsługiwać zewnętrznych klientów końcowych cyfrowo w przyszłości, tj. dostarczając im zarówno sam produkt, jak i jego cyfrowy odpowiednik. Dałoby to klientowi możliwość cyfrowego dostępu do niezbędnych informacji i zintegrowania ich z własnymi procesami. Jeśli "typ" początkowo zawierał opis ogólnych warunków, numer materiału, typ złącza itp., to systematyczny dalszy rozwój obejmowałby kontynuowanie i uzupełnianie właściwości "instancji".
"Instancja" oznacza, że oznaczamy lub serializujemy nasze produkty w świecie rzeczywistym, przynajmniej na poziomie partii lub nawet jednostki, aby zidentyfikować je na każdym etapie produkcji i wzbogacić je o dane produkcyjne w świecie cyfrowym. Dlatego też identyfikowalność produktu do odpowiedniego zakładu, w którym został wyprodukowany, jest możliwa dzięki cyfrowemu bliźniakowi.
Dane mogą być z kolei zapisywane z powrotem do cyfrowego bliźniaka jako aktywny komponent, dzięki czemu może on stale rozszerzać dostarczoną instancję. Znormalizowane dostarczanie danych będzie odgrywać kluczową rolę w tym kontekście.
Cyfrowy bliźniak zakładów produkcyjnych i cyfrowy bliźniak produktów - w naszym przypadku: złącza - są ze sobą bezpośrednio powiązane. Ta wzajemna zależność pozwoli na symulację produkcji w przyszłości, z systemami IT skonfigurowanymi tak, aby umożliwić symulację zakładów produkcyjnych w świecie rzeczywistym i pomóc firmom wdrażać rozwiązania różnych problemów na wczesnym etapie, a tym samym optymalizować produkcję.