Egy folyamatos párbeszéd: buszokhoz és villamosokhoz „beszélő” töltőállomások
A helyi forgalomban az akkumulátorral is működő elektromos hibrid buszok és villamosok oldják meg a távolság problémáját, és a környezetbarát kialakításuknak köszönhetően meggyőzően teljesítenek a városi tömegközlekedési hálózatokban. De még mindig szükségük van tankolásra vagy feltöltésre. A különösen hatékony rendszerek automatikusan érzékelik, ha egy töltőállomás található a közelükben. De tulajdonképpen miként lépnek kapcsolatba a tömegközlekedési járművek a töltőállomásaikkal és a peronaikkal?
Egy elektromos busz közeledik a töltőállomáshoz. Az elektromos töltőállomás jeladója bejelentkezik a következővel: „Külső energiát ajánlok”. Az elektromos busz örömmel elfogadja az ajánlatot, tehát feltölti magát, hogy még több utat tudjon megtenni. Ez a kommunikáció az elektromos busz antennájára helyezett UHF RFID-olvasók és a rögzített töltőállomásokon lévő jeladók között zajlik. Az RFID-rendszer közvetlenül az elektromos busz energiavezérlésével lép kapcsolatba. A töltőberendezés még azelőtt bekapcsol, hogy az elektromos busz beérkezne és megállna a töltőállomáson. Így a töltés azonnal elkezdődhet, amint az elektromos busz megáll. Ennek eredményeképpen a tömegszállító rendszerek elektromobilitása rendkívül hatékonnyá válik.
Nem csak az elektromos buszok élvezhetik az UHF RFID előnyeit. A töltőállomások mellett a földalatti vasúti peronok érzékelésére is használható. Közvetlenül segíti a vonat beállását az állomásra. A vonat centiméteres pontossággal áll meg akár a (peron oldalán található üveg) védőajtók előtt. A vonat helye pontosan és hatékonyan meghatározható akár teljes sebességgel, akár alagútban, akár egy nagyváros kanyonszerű utcáin.