Jste naladěni na úplnou elektrifikaci? Co znamená budoucí životaschopnost pro specialisty a manažery

Rozhovor:
Doris Höpfl, Chief Human Resources & Legal Officer HARTING Technology Group

Sladit se s budoucí vizí plně elektrifikované společnosti pro zaměstnance znamená přehodnotit technologii a společenskou odpovědnost. Co to znamená pro oddělení lidských zdrojů? 

Jak se společnost HARTING v souvislosti s plně elektrifikovanou společností prezentuje z hlediska myšlení a odborných znalostí?

Doris Höpfl: Zejména v této současné, velmi turbulentní době je nesmírně důležité podívat se na budoucí životaschopnost dovedností lidí. Stávající kompetenční modely jsou často – a to je do značné míry stále tento případ – zaměřeny na technické kompetence a jsou silně zaměřeny na oblasti řízení. Jisté však je, že nároky na dovednosti lidí ve světě práce se mění a je třeba si položit otázku: Nakolik jsou otevření změnám? Úkolem lidí na manažerských pozicích je rozpoznat a podporovat existující potenciál. Ve společnosti HARTING v současné době vytváříme příslušný rámec a přizpůsobujeme jej zejména našemu strategickému plánu pro plně elektrifikovanou společnost, inovacím a produktovému portfoliu. Jinými slovy, díváme se na to, které klíčové kompetence potřebujeme z hlediska našeho příspěvku k budoucí vizi AES, abychom je mohli cíleně naplňovat. Nejde jen o odbornost, ale týká se to také faktorů, jako je kreativita a flexibilita v případě změn.


 

Jak společnost HARTING rozvíjí atmosféru, v níž bude konektivita hodnotným příspěvkem k AES?

Doris Höpfl: AES je skvělou příležitostí nejen pro společnost, ale i pro nás ve firmě HARTING. Vytváříme propojení – také ve smyslu mezilidských vztahů! Jsem přesvědčena, že tuto atmosféru svým produktovým portfoliem výrazně utváříme a půjdeme přesvědčivým příkladem. S tímto potenciálem je v podstatě v rukou našeho manažerského týmu, abychom lidi nadchli a inspirovali je, aby se vydali touto cestou. To vyžaduje přesvědčivou sílu a důvěru. Kultura, do které se lidé zapojují, kreativně myslí a přebírají odpovědnost. Měli by být podněcováni k tomu, aby využívali všech příležitostí a měli sebevědomí dělat nové věci. Aby se to povedlo, poskytujeme lidem potřebnou důvěru, která jim umožňuje plně rozvinout jejich odbornost.  To jde také ruku v ruce s určitou ochotou riskovat a značnou mírou spolupráce mezi odděleními. Jako manažeři k tomu vytvoříme prostor a platformu. A pro globálně úspěšnou technologickou skupinu HARTING potřebujeme podstatně více rozmanitosti – různé lidi s kořeny v různých prostředích a kulturách. Již máme mezinárodní zastoupení a budeme tuto síť nadále rozvíjet. Cílem je spojit nové dovednosti ve společnosti s hlubokými znalostmi, které již v organizaci existují. Všechny tyto aspekty představují klíčové faktory úspěchu.


 

Stává se společnost HARTING atraktivní pro potenciální zaměstnance tím, že se angažuje v AES?

Doris Höpfl: Pokud společnost zásadním způsobem přispívá k transformaci společnosti směrem k větší udržitelnosti, aby se vypořádala s klimatickou krizí, je to pro lidi přirozeně velmi atraktivní – a to pro všechny generace. Důležitým faktorem je také odpovídající pocit sounáležitosti. Protože lidé stále více hledají význam svých činů a kladou si otázku: Jakým způsobem mohu přispět tím, co dělám? Z hlediska plně elektrifikované společnosti to znamená: Jsme lidé, kteří určují a formují plně elektrifikovanou společnost tím, co potřebuje – konektivitou. Nepropojujeme pouze technická zařízení – spojujeme i lidi!