Electrification Hub: elektrifikace lze dosáhnout také na zelené louce

Rozhovor:
Mikael Hjorth, Leiter des Electrification Hub Schweden

Ve Švédsku se platforma pro spolupráci věnuje elektrifikaci s ohledem na snižování emisí. Centralizované západní rozvodné sítě však také představují překážky, a proto se centrum Electrification Hub na univerzitě v Mälardalen cíleně zaměřuje i za své vlastní hranice. 

Rozvoj plně elektrifikované společnosti se úspěšně zaměřuje na mezinárodní a interdisciplinární projekty. Jedním z příkladů je Electrification Hub na švédské univerzitě v Mälardalen: cílem je shromáždit odborné znalosti a posunout kupředu elektrifikaci, téma energetiky a elektromobility tváří v tvář klimatickým změnám. 

Především urychlujeme přechod na elektrifikovaná řešení mobility. Klademe důraz na těžkou nákladní dopravu. Patří sem například stavební stroje nebo důlní a nákladní vozidla.

Mikael Hjorth
Vedoucí centra pro elektrifikaci ve Švédsku

Kromě toho účastníci také zkoumají energetické sítě až na úroveň jednotlivých komponentů. Platforma pokrývá tři oblasti: Za prvé, účastníci sledují projekty výzkumu a vývoje a snaží se o maximální rozšíření inovací. Dochází také k rozvoji podnikání, který umožňuje podporu zejména pro inovativní společnosti a start-upy. Za tímto účelem centrum podporuje spolupráci s většími společnostmi. Třetí oblastí je podpora talentů a rozvoj dovedností. Společnost HARTING také nabízí Hubu svoji podporu a aktivitu společně s dalšími průmyslovými společnostmi, jako jsou Hitachi Energy, Volvo, ABB, Alstom a Northvolt.

Oblast působnosti Hubu přesahuje hranice Švédska a snaží se přiblížit plně elektrifikované společnosti. Podíváme-li se na mezinárodní projekty, například v USA, ale i v Indii, je jasné, jak velké jsou rozdíly již v počáteční fázi. Zatímco v západních společnostech se primárně provádí určitý druh řízení změn pro větší udržitelnost, podmínky v méně rozvinutých zemích jsou zcela jiné: tam je možné začít na zelené louce, bez překážek, jako jsou stávající centrální rozvodné sítě. Když se podíváme na nová řešení, můžeme zajistit větší odolnost a přizpůsobit se nárůstu elektrifikace v dopravě, průmyslu, ale také v sektoru bydlení a ve městech.

„Plánujeme workshop s účastníky z africké Rwandy. Převažuje zde autonomní výroba energie: Slunce a vítr jsou důležité, a proto lidé nejsou tolik závislí na centralizované výrobě elektřiny,“ uvádí p. Hjorth a dodává: „Od těchto zemí bychom se také měli naučit, jak budovat elektrifikovanou společnost od úplných základů.“ Pokud by dnes měla být elektrická síť vytvořena od nuly bez jakýchkoliv předchozích znalostí, pravděpodobně by byla plánována decentralizovaněji než evropské sítě. 

Podle p. Hjortha diskuse kolem použití střídavého nebo stejnosměrného proudu potvrzují, že přizpůsobení stávajících systémů by bylo technicky složité a nákladné. Na druhé straně v mikrosítích je využití stejnosměrného proudu velmi úspěšné a oproti střídavému proudu má u řešení na zelené louce určité výhody. Mnoho řešení dekarbonizace je založeno na decentralizovaných přístupech. O to důležitější je, aby byly takové podněty v západních zemích uznávány a přijímány.