Neustálý dialog: Nabíjecí stanice, které „komunikují“ s autobusy a tramvajemi
Elektrické hybridní autobusy a tramvaje, které jsou také poháněny bateriemi, řeší problém dojezdu v tamních provozech a díky své šetrnosti k životnímu prostředí přesvědčivě fungují v městské dopravě. I nadále však potřebují doplňovat palivo nebo dobíjet baterie. Vysoce výkonné systémy automaticky rozpoznají, když se v blízkosti nachází nabíjecí stanice. Jak ale vlastně vozidla veřejné dopravy komunikují s nabíjecími stanicemi a nástupišti?
Elektrobus se blíží k nabíjecí stanici. Transpondér v napájecí stanici hlásí: „Nabízím externí proud“. Elektrobus nabídku přijme, aby se mohl nabít a byl plně připraven pro další jízdy. Tato komunikace funguje pomocí UHF RFID čteček na anténě elektrobusu a transpondérů na pevných napájecích stanicích. Systém RFID komunikuje přímo se systémem řízení výkonu v elektrobusu. Nabíjecí zařízení se aktivuje ještě před úplným zastavením elektrobusu u nabíjecí stanice. Jakmile tedy elektrobus zastaví, může okamžitě začít nabíjení. To obrovsky zvyšuje efektivitu elektromobility v systémech hromadné dopravy.
Z možností UHF RFID systému těží nejenom elektrické autobusy. Kromě nabíjecích stanic dokáže rozpoznávat také nástupiště například v metru. Podporuje také polohování vlaku při zastavování. Vlak zastavuje s přesností na centimetry, a to i před zástěnami (skleněnými dveřmi na straně nástupiště). Díky tomu je možné efektivně a přesně určovat polohu vlaku na kolejové trase, a to i při plné rychlosti, v tunelech nebo v hustě zastavěných ulicích velkoměst.