Connectivity+

Wywiad z
Ralf Klein, Managing Director HARTING Electronics GmbH
Wywiad z
Jon DeSouza, President & CEO, HARTING Americas

Dla firmy HARTING niezawodna łacznosc to sprawa oczywista, ale bycie dobrym w tworzeniu złaczy to po prostu za mało. Aby to zilustrowac, HARTING opracował projekt Łacznosc+. Łacznosc to podstawa, a dla nas to dopiero poczatek. HARTING zawsze był miejscem dla innowatorów, tegich umysłów I wizjonerów technologii. Dzisiaj, bardziej niz kiedykolwiek, to wazne, abysmy realizowali to twierdzenie, wchodzac w przyszłosc.

Rozmawiamy o ‘plusie’ w Łacznosc + z Ralfem Kleinem, dyrektorem zarzadzajacym globalna jednostka biznesowa HARTING Electronics Global Business Unit oraz z Jonem DeSouza, prezesem i dyrektorem generalnym HARTING Americas, aby wyjasnic te koncepcje oraz sposób, w jaki ucielesnia ona długoterminowa wizje i strategie HARTING.

tec.news: HARTING ma długa historie na rynku złaczy przemysłowych wraz z wynalezieniem Han® ponad 65 lat temu. Łacznosc to od tego czasu podstawa firmy. Jaki jest wiec cel koncepcji Łacznosc+ ?

Ralf Klein: W 1996 roku stworzylismy wizje firmy HARTING i przelalismy na papier wartosci, które HARTING wyznawał od dziesiecioleci. Jeden z kluczowych filarów tej wizji brzmi: „Chcemy kształtowac przyszłosc za pomoca technologii dla ludzi”. To stwierdzenie zawiera dwa wazne przesłania. Pierwsza, „Chcemy kształtowac przyszłosc za pomoca technologii”, oznacza, ze jako pionierzy zawsze patrzymy w przyszłosc i rozwijamy technologie, które, jak wierzymy, pomoga popchnac społeczenstwo do przodu. Druga czesc „dla ludzi” oznacza, ze zawsze pamietamy, dla kogo sa te technologie i we wszystkim, co robimy, staramy sie, aby swiat był lepszy. ‘Plus’ w Łacznosc+ jest symbolem tej wizji, ze nie tylko produkujemy złacza, ale tworzymy technologie, które popychaja społeczenstwo dalej.

Jon DeSouza: HARTING nigdy nie był firma, która jest zaledwie producentem złaczy. Zawsze mielismy długoterminowe strategie najlepszego w swojej klasie partnerstwa i obsługi klienta. Nasi klienci czerpia korzysci z globalnej i lokalnej strategii w regionie, dla regionu, która zapewnia silny łancuch dostaw, dostepnosc produktów poprzez szeroka siec dystrybucji, oferuje niestandardowe rozwiazania oraz sprawia, ze współtworzenie jest szybkie i łatwe dzieki naszym Centrom Innowacji. Pozwala nam to sprostac oczekiwaniom naszych klientów w zakresie kompleksowych rozwiazan łacznosci, czyli Łacznosc+. Teraz, bardziej niz kiedykolwiek, nadszedł czas na partnerstwo z innowatorami.


 

tec.news: Jak Panowie postrzegacie łacznosc swiezym okiem? Czy wizjonerskie myslenie jest kluczem do tworzenia rozwiazan dla przyszłych wyzwan stojacych przed społeczenstwem

Ralf Klein: Zawsze szukamy sposobów na ulepszenie technologii za pomoca lepszych rozwiazan łacznosci. Oznacza to nie tylko korzystanie z naszego istniejacego portfolio, ale takze myslenie o tym, jak nowy typ złacza moze pomóc ulepszyc dane zastosowanie. W ten sposób myslimy jak wizjonerzy.

Blokami budulcowymi wizjonerskiego myslenia sa innowacje i standaryzacja. Innowacja to pierwszy krok. Tutaj bierzemy pod lupe istniejacy juz problem i znajdujemy nowy sposób jego rozwiazania, byc moze za pomoca nowej technologii lub nowej metody. Gdy problem zostanie rozwiazany, udostepniamy technologie szerokiemu gronu odbiorców. Tu własnie pojawia sie standaryzacja.

Jon DeSouza: Praca, która wykonalismy z Ethernetem jednoparowym to przykład tego typu myslenia. Ethernet stał sie dominujacym protokołem w komunikacji przemysłowej. Jednak na obrzezach sieci przemysłowej dostepny 4- i 8- przewodowy Ethernet był zbyt kosztowny i drogi. Dlatego inne protokoły zostały przetłumaczone na Ethernet. To był problem dla naszych klientów, poniewaz musieli miec dostep do wszystkich dostepnych danych bez barier. Wspólnie z wiodacymi firmami technologicznymi opracowalismy siec partnerów przemysłowych SPE, poswiecona stworzeniu kompletnego ekosystemu SPE.

HARTING opracował znormalizowana powierzchnie stykowa dla złacza. Teraz współpracujemy z firmami z róznych rynków przemysłowych, aby zapewnic, ze ta technologia obsługuje ich unikalne potrzeby. O niektórych z nich usłyszysz w tym wydaniu tec.news. Wiodacym wizjonerem w sektorze automatyki jest firma Rockwell, która wyjasni, dlaczego SPE jest tak wazne. Omówimy Inteligentne Rolnictwo, rynek, który planuje zastosowac te technologie w sprzecie rolniczym nastepnej generacji. Co wiecej, współpracujemy z wiodacym wizjonerem w robotyce by przyszłosc była jeszcze madrzejsza, szybsza i lepsza.


 

tec.news: Dlaczego w tym kontekscie standardy sa tak wazne?

Ralf Klein: Miedzynarodowe standardy, takie jak ISO/IEC, sa wazne w zglobalizowanym swiecie. Tworzac jednolite wytyczne, uzytkownicy moga miec pewnosc, ze wszystkie uzywane przez nich komponenty współpracuja ze soba niezaleznie od miejsca ich zakupu lub produkcji. Uczestniczac w grupach roboczych organizacji standaryzacyjnych, HARTING zawsze trzyma reke na pulsie biezacych potrzeb i moze pomóc wczesnie zidentyfikowac pojawiajace sie trendy.

Jon DeSouza: HARTING od dziesiecioleci jest zaangazowany w globalne grupy standaryzacyjne. Jednym z naszych najnowszych nabytków jest ODVA, w której od niedawna zostalismy Członkiem Zarzadu. Dzieki tym grupom stale zastanawiamy sie i od nowa postrzegamy łacznosc w celu ulepszania technologii. Na przykład w obszarze Centrów Danych wykonalismy juz prace nad opracowaniem nowych standardów w zakresie łacznosci zasilania w ramach projektu Open Compute (OCP).

Zamierzamy równiez opracowac nowe standardy w zakresie połaczen kolei lekkiej i kolei duzych predkosci, od lokomotyw po szybkie pociagi pasazerskie.


 

tec.news: Czy istnieja juz konkretne rozwiazania, które mozemy podsumowac jako przykłady w ujeciu Łacznosc+?

R. Klein: Kiedy mówimy, ze chcemy wprowadzac nowe kluczowe technologie, myslimy zarówno o złaczu elektromechanicznym, jak i jego roli w całym procesie integracji. Zawsze zadajemy sobie pytanie, czy to rozwiazanie odpowiada konkretnemu trendowi lub potrzebie, a jesli tak, to jakie jest najlepsze podejscie, aby przygotowac to do masowej adaptacji. Wykonywanie całej tej pracy nazywamy Łacznoscia+.

Przykładem jest nowy Ethernet z pojedyncza para warstwy fizycznej Ethernet. W ten sposób przyjrzelismy sie ogólnemu kontekstowi technologii, wszystkim, co było potrzebne, aby umozliwic masowa adaptacji. Tylko samo złacze by tego nie podzwigneło. Wraz z partnerami opracowalismy niesamowity ekosystem i wspólnie pracujemy nad standaryzacja tej technologii na przyszłosc.

Innym przykładem tego typu myslenia jest M12 ze złaczem Magnetics. Dzieki temu bylismy w stanie wprowadzic fizyczny interfejs Ethernet w całosci do złacza, zmniejszajac liczbe komponentów, które inzynier musiał wziac pod uwage przy projektowaniu płytki drukowanej PCB oraz liczbe komponentów potrzebnych do zakupu. Ta dodatkowa funkcjonalnosc pozwoliła naszym klientom uproscic process projektowania i produkcji PCB, a takze zmniejszyc rozmiar PCB.

Jon DeSouza: Stanach Zjednoczonych istnieje kilka produktów, które opracowalismy z nastawieniem na ‘zywa innowacje’. Prawie kazde zastosowanie i historia, które omawiamy w tym wydaniu tec.news, wpisze sie wygodnie w terminologie Łacznoscia+. Dalej omówimy takie technologie, jak ładowanie pojazdów elektrycznych, elektryfikacja sprzetu rolniczego, Ethernet jednoparowy i inne. Usłyszymy takze wypowiedzi kilku innowatorów z MIT i LAM Research.


 

tec.news: Ale czy złacza nie sa interfejsami starego swiata przemysłowego? Dzis wszystko przenosi sie do chmury — jak to sie ma do łacznosci?

Ralf Klein: Złacza sa wszedzie wokół nas i nadal beda w przyszłosci. Ludzie mysla o chmurze i popełniaja bład, myslac, ze chmura jest bezprzewodowa, ale tak nie jest. Dane sa przesyłane przez interfejsy łaczace, na przykład od urzadzenia na maszynie lub od modemu w domu. Nawet jesli dane sa poczatkowo przesyłane przez Wi-Fi, w koncu trafiaja przez jakis fizyczny interfejs.

Ponadto Łacznosc+ polega na korzystaniu z łacznosci dla ludzi. W przyszłosci automatyzacja nabierze znacznego rozpedu, a aplikacje, które teraz sa science fiction, stana sie rzeczywistoscia. Na przykład roboty lub drony dostarcza nasze paczki. To z kolei bedzie wymagało niezawodnych połaczen zaprojektowanych przez wizjonerskich myslicieli – wiec bedzie popyt na nasze złacza HARTING.

Jako lider technologiczny patrzac dalekowzrocznie, z energia i pasja jestesmy przygotowani na wszelkie nadchodzace wyzwania i bedziemy kształtowac przyszłosc dzieki technologiom dla ludzi.

Jon DeSouza: Powoli konczac, zapraszam do dalszej lektury. Przyjrzyjmy sie naszej pracy wspólnie. Projekty, technologie i partnerstwa, które przedstawiamy na tych stronach, to tylko czesc pracy, jaka wykonujemy kazdego dnia, aby kształtowac przyszłosc. HARTING zawsze był pionierem, innowatorem i liderem. To jest w naszym DNA. Zawsze jestesmy gotowi wspierac naszych klientów w zakresie ich potrzeb w obszarze łacznosci, niezaleznie od tego, czy jest to sprawdzone, niezawodne złacze, które istnieje od dziesiecioleci, czy tez istnieje wyzwanie, które wymaga zupełnie nowej technologii.