„Myślimy nowatorsko”
„Zielone” opakowania zapewniają eko-równowagę
Obfitość zdjęć zaśmieconych plaż i odpadów po opakowaniach tylko utwierdziła przekonanie w firmie HARTING, że nie tylko mamy obowiązek pomóc chronić środowisko, ale musimy być siłą napędową w jego ochronie!
Od prawie dwóch i pół roku zespół ds. zarządzania opakowaniami współpracuje z naszym dostawcą folii opakowaniowych i działem produkcji w HARTING Electric w Espelkamp, aby zmniejszyć wpływ naszych opakowań na środowisko. Tylko w roku finansowym 21/22 w firmie HARTING przetworzono ok.5,5 miliona metrów folii płaskiej na opakowania workowe.
Chociaż dotychczas używana folia nadawała się w 100% do recyklingu, to jednak nasze rozwiązania pokazują, że zawsze jest miejsce na ulepszenia! Projekt rozpoczął się w wyniku współpracy ze studentem, który przeprowadził analizę rynku w celu oceny alternatywnych i potencjalnie bardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych. W badaniu porównano biotworzywa, klasyczne pudełka z tektury falistej, pudełka z tektury falistej z udziałem trawy, pudełka składane i tworzywa sztuczne z udziałem materiału pochodzącego z recyklingu. Brano pod uwagę różne czynniki, m.in. wpływ większej masy opakowania w transporcie, proces produkcyjny czy faktyczne wykorzystanie w strumieniu recyklingu. Wyniki badania nawet nas zaskoczyły: dotychczas używana folia zajmowała drugie miejsce w rankingu zrównoważonego eko-rozwoju! Oznaczało to, że moglibyśmy ulepszyć nasz już wtedy dobry wynik dzięki stosowaniu tworzyw sztucznych, które zostały już poddane recyklingowi.
Kluczowym aspektem, który nadal odróżnia folię od innych materiałów, oprócz możliwości ponownego wykorzystania, jest jej niewielka waga. W przypadku transportu towarów dzięki niższej wadze powstaje znacznie mniej CO2. Razem wspólnie ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w projekt udało nam się opracować folię opakowaniową, która nadal w 100% nadaje się do recyklingu, ale składa się w 80% z plastiku pochodzącego z recyklingu.
Większość tego materiału pochodzącego z recyklingu pochodzi w rzeczywistości ze zwykłych worków na śmieci, których używamy w domu.
Nowa folia z recyklingu jest w standardowym użyciu od lipca 2023 r. i oferuje między innymi następujące zalety:
- 80% redukcji zapotrzebowania na ropę naftową do naszej folii opakowaniowej
- Redukcja zanieczyszczenia CO2e o 75,5% (oszczędność 276 240 KG CO2e rocznie)
- Wyższe wskaźniki recyklingu dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu na tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu
Zwiększanie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w innych materiałach opakowaniowych oraz w innych zakładach HARTING trwa i jest przeprowadzane etapami, aby w dalszym ciągu ograniczać wpływ na środowisko.