Tydzień Ethernetu przemysłowego - Firma HARTING przyciąga pionierów IIoT
IoT to kluczowa technologia umożliwiająca wprowadzanie zasobów do Internetu, tworząc w ten sposób podstawę cyfrowego bliźniaka. Jednocześnie cyfryzacja procesów i cyfrowe łączenie zasobów stanowi poważne wyzwanie dla użytkowników przemysłowych. Jakie są kolejne niezbędne kroki dla Twojej firmy i na jakich technologiach polegać, aby pomyślnie połączyć swoje własne maszyny w sieć? Jakie strategie na rynkach realizują inne firmy? Aby wyjaśnić i udzielić odpowiedzi na te i inne ekscytujące pytania, firma HARTING zaprosiła gości w dniach 21-23 lutego na drugi Tydzień Ethernetu Przemysłowego. Każdego roku pionierzy i liderzy myśli z branży i IT zbierają się i dostarczają właściwych odpowiedzi na drodze do IIoT.
Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczął się od skupienia uwagi na transformacji przemysłowej. Aby wyjaśnić te kwestie, zaprosiliśmy ekspertów z firm Schaeffler, Microsoft i IoT Use Case na nasze forum w Espelkamp. Na początek Matthias Hafner z firmy Schaeffler omówił, w jaki sposób parki maszynowe mogą zostać połączone w globalną sieć i jakie wymagania się z tym wiążą. Celem sieci jest zapewnienie jednoczesnego przeglądu i dostępu do danych maszyny oraz kontroli w przypadku konieczności wprowadzenia zmian. I to nie tylko dla jednego zakładu lub jednego kraju, ale na całym świecie.
Pod hasłem „Make the Metaverse real!” Max Morwind z firmy Microsoft zabrał gości na wycieczkę do przyszłych wirtualnych fabryk. Aby bardziej urzeczywistnić Metaverse, coraz więcej danych jest gromadzonych, przetwarzanych i przenoszonych ze świata maszyn do platform chmurowych. Rozwój ten oznacza, że IT i OT coraz bardziej się ze sobą łączą, a rozwiązania IT odgrywają coraz ważniejszą rolę w produkcji przemysłowej.
Madeleine Mickeleit, CEO i współzałożycielka IoT Use Case, pokazała, jak to dodatkowe połączenie danych w sieć może zwiększyć niezawodność procesów i zapobiegać awariom. Przedstawiono niezawodne przypadki użycia, w których inteligentne czujniki są w stanie już teraz wykryć potencjalne usterki i ostrzec operatora przed wystąpieniem całkowitej awarii. Uczestnicy mogli się przekonać na realnych przykładach, jak niewielkie inwestycje w dodatkowe monitorowanie maszyny bardzo szybko zwracają się finansowo.
Instalacja fabryczna
Drugiego dnia skupiono się na instalacjach fabrycznych. Goście z Fluke Networks, Beckhoff, EPlan i HARTING zaprezentowali rozwiązania łączności dla maszyn bezszafkowych i komputerów brzegowych, sprzęt testowy zapewniający bezawaryjną wydajność sieci oraz odpowiednią infrastrukturę dla przyszłych sieci danych automatyki przemysłowej.
Publiczność mogła na żywo obserwować, jak montowane są złącza polowe i jak są one testowane do użytku w sieciach danych. Pod koniec drugiego dnia Timm Hauschke (EPlan) i Max von Behren (HARTING) pokazali, jak ważna jest dostępność danych projektowych dla technologii instalacji.
Reflektor na projektowanie urządzeń
Trzeci dzień poświęcony był rozwojowi przyszłych generacji urządzeń. Jednym z głównych tematów, które deweloperzy powinni mieć na uwadze, jest Ethernet jednoparowy. Oszczędzająca miejsce i zasoby infrastruktura danych wykorzystująca tylko jedną parę przewodów miedzianych oferuje ogromny potencjał w zakresie oszczędności materiałów. Dzięki SPE, wyższe prędkości transmisji danych mogą być w przyszłości efektywnie przesyłane do maszyny na poziomie pola. Po tym, jak Matthias Fritsche (HARTING) przedstawił aktualny stan rozwoju, głos zabrali goście z Analog Devices i Sparkfun. Michał Brychta (Analog Devices) i Kirk Benell (Sparkfun) pokazali możliwości przenoszenia mocy przez SPE oraz jak scena producentów wykorzystuje SPE do innowacyjnych zastosowań
Trylion opcji - z odpowiednimi danymi
Projekt PCB urządzeń jest pod coraz większą presją miniaturyzacji. Urządzenia mają być coraz mniejsze, a przestrzeń ma być wykorzystywana bardziej efektywnie. Stawia to również nowe wyzwania w zakresie łączności. Rozwiązaniem są złącza modułowe, które można dostosować do wymagań. Ansgar Thomas (HARTING) przedstawił przegląd har-modular i stopień swobody, jaki mają programiści z ponad bilionem możliwych kombinacji poszczególnych modułów. Konfigurowane online od ilości 1 i dostarczane jednocześnie z zestawem danych.
W ostatnim slocie dr Uwe Knorr z Supplyframe i Max von Behren (HARTING) pokazali, jak ważne są właściwe dane dla wydajnego projektowania PCB. Programiści spędzają dużą część swojego czasu pracy na poszukiwaniu odpowiednich komponentów i integrowaniu właściwych danych rozwojowych. Potencjał optymalizacji poprzez uproszczone dostarczanie niezbędnych danych do projektowania PCB jest ogromny. HARTING dostarcza już wszystkie istotne dane rozwojowe dla każdego produktu, aby wspierać użytkowników w najlepszy możliwy sposób.
1600 rejestracji w ponad 60 krajach
Druga edycja Industrial Ethernet Week zakończyła się pełnym sukcesem. Zgodnie z własnym wizerunkiem Grupy Technologicznej HARTING jako czynnika umożliwiającego IIoT, wydarzenie ponownie zgromadziło liderów myśli w zakresie rozwiązań Ethernetu przemysłowego w 2023 r. i stymulowało wymianę.