Projekt Szwajcarska pętla (Swissloop)
Firma HARTING zaangażowana w środki transportu przyszłości
Swissloop to projekt studencki ETH Zurich, składający się z około 30 studentów studiów licencjackich i magisterskich z dziedzin inżynierii mechanicznej i elektrycznej, a także kilku innych wydziałów. Cel projektu: badanie i rozwój technologii Hyperloop.
Koncepcja Hyperloop ma na celu zastąpienie w przyszłości lotów krótko- i średniodystansowych bardziej wydajną, szybszą i neutralną pod względem emisji CO2 alternatywą. Zgodnie z koncepcją, tak zwana „kapsuła”, przewożąca pasażerów, ma pędzić przez tubę z prędkością do 1200 km/h.
W celu zminimalizowania oporów powietrza i toczenia oraz znacznego zwiększenia sprawności poruszania się, w tubie panuje niemal próżnia – dzięki czemu kapsuła unosi się na boki i w pionie bezkontaktowo. Swissloop co roku projektuje, buduje i testuje nowy, innowacyjny prototyp tej kapsuły - od podstaw. W ten sposób studenci już na studiach licencjackich dowiadują się, co to znaczy być zaangażowanym w prawdziwą inżynierię. Jednocześnie w ten sposób każdego roku napędzają rozwój technologii Hyperloop.
Kapsuła Swissloop „Lavinia Heisenberg”
Po wielkim sukcesie ubiegłorocznej kapsuły Swissloop „Simon Ammann”, która dzięki zaawansowanemu indukcyjnemu silnikowi liniowemu - „Linear Induction Motor” (LIM) mogła unosić się w powietrzu, tegoroczny zespół inżynierów Swissloop wyznaczył sobie nowe, równie ambitne cele: nowa kapsuła „Lavinia Heisenberg” imponuje swoimi rozmiarami, jest w stanie przetransportować paletę EURO wraz z ładunkiem i jest wyposażona w silnik reluktancyjny z przełączaniem liniowym (LSRM).
Różni się to zasadniczo od poprzednich prototypów ze względu na znacznie wyższą, maksymalną wydajność - w związku z tym doskonale nadaje się do rzeczywistego użytku w Hyperloop.
Ponadto studenci poczynili również duże postępy w zakresie zakłóceń elektromagnetycznych (EMI), projektowania skorupy węglowej i sterowania falownikiem. Wreszcie, oprócz budowy tegorocznej kapsuły, w centrali Swissloop znajdującej się w Dübendorf Innovation Park zbudowano również nowy 33-metrowy stalowy tor testowy opracowanyz ramienia projektu.
Aby konkurować z innymi zespołami studenckimi z całego świata, firma Swissloop ponownie udała się w tym roku na Europejski Tydzień Hyperloop (EHW) w Delft w Holandii, aby zademonstrować nową kapsułę Swissloop. Swissloop odniosła sukces: młodzi konstruktorzy zdobyli zarówno nagrodę ‘Traction Award’ za najlepszy układ napędowy, jak i nagrodę ‘Mechanical Subsystem Award’ za najlepszy projekt mechaniczny dzięki „Lavinia Heisenberg”.
Produkty HARTING w kapsule Swissloop
W tym roku większość złączy danych kapsuły Swissloop 2022 została zaktualizowana do HARTING ix Industrial®. Dzięki temu udało się znaleźć jednolity system złączy z dobrym ekranowaniem. HARTING ix Industrial® zdobył również punkty dzięki możliwości łatwego montażu kabli na pożądaną długość.
Wszystkie kable danych od jednostki sterującej falownika (ICU) do sterowników bramek falownika (GD) zostały zmienione na HARTING ix Industrial®, co całkowicie wyeliminowało problemy z zakłóceniami elektromagnetycznymi.
Magistrala czujników obsługiwana przez CAN FD została również zrealizowana w całości przy użyciu kabli ix Industrial®. Pozwoliło to zaoszczędzić cenny czas podczas produkcji na miejscu.