Jak dostawcy pomagają chronić środowisko?

W dzisiejszym zglobalizowanym krajobrazie biznesowym zrównoważona dbałość o środowiskowe stała się pilną troską przedsiębiorstw z różnych branż. Oprócz własnego śladu ekologicznego, firmy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę jak duże znaczenie ma monitorowanie i śledzenie działań swoich dostawców w zakresie ochrony środowiska. Ten artykuł opisuje w jaki sposób firma HARTING planuje współpracować ze swoimi dostawcami, aby osiągnąć ten cel.

 

Cele

Firma HARTING wyznaczyła sobie cel środowiskowy, zgodnie z którym do 2030 r. wszystkie jej lokalizacje będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to trudny i ambitny cel. Niemniej jednak wiemy, że to tylko własna emisja firmy HARTING, a większość śladu węglowego produktu pochodzi z łańcucha wartości. Dlatego postanowiliśmy podnieść poprzeczkę dla naszych dostawców, aby również wprowadzali ulepszenia.

Zbieranie danych

Zanim jednak będziemy mogli zmierzyć jakąkolwiek poprawę w działaniach naszych dostawców w zakresie ochrony środowiska, musimy najpierw zebrać od nich dane, aby określić punkt wyjścia. Zanim jednak będziemy mogli określić nasz punkt wyjścia, potrzebujemy skutecznej metody gromadzenia, a następnie analizowania danych.

Dostawców platform ESG (Environment, Social, Governance) jest wielu, którzy świadczą tego typu usługi. Zespół ekspertów ds. ochrony środowiska i zaopatrzenia ocenia różne oferty tych dostawców i poleca jednego z nich, z którym warto współpracować w tym przedsięwzięciu.

Wybór dostawcy platformy

Zaczęliśmy od określenia naszych potrzeb.

Potrzebowaliśmy dostawcy platformy o zasięgu międzynarodowym odpowiadającym naszemu, z możliwością zadawania pytań naszym dostawcom w ich ojczystym języku. Platforma musiała być „przyjazna dla użytkownika” dla naszych dostawców, z możliwością rozszerzenia zakresu od gromadzenia danych środowiskowych do - w późniejszym terminie -  gromadzenia innych danych społecznych i zarządczych. Co ważne, odkryliśmy, że niektórzy dostawcy tych platform pobierają od dostawców opłaty za wprowadzanie i edytowanie ich danych, i uznaliśmy, że może to stanowić barierę dla przyszłej współpracy i przejrzystości, dlatego wykluczyliśmy tych, którzy stosowali tę praktykę.

Platforma musi także pozwolić nam określić ryzyko dla środowiska, jakie mogą stwarzać niektórzy dostawcy z określonych branż i krajów. Informacje te będą przydatne przy wyborze nowych dostawców. Tak więc, po wielu spotkaniach i obejrzeniu wielu prezentacji PowerPoint, z wieloma różnymi dostawcami platform, zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą o nazwie Integrity Next. Firma ta obsługuje klientów inżynieryjnych i produkcyjnych, ma obecnie 1 milion dostawców w 195 krajach zarejestrowanych na swojej platformie.

Więc, co dalej?

Planujemy rozpocząć proces komunikacji i edukacji z pracownikami naszego zespołu ds. globalnych zakupów oraz z naszymi dostawcami na początku nowego roku podatkowego, a następnie rozpocząć gromadzenie pierwszego zestawu danych.

Integrity Next zapewni także szkolenia dostawcom niezaznajomionym z takimi platformami oraz udostępni inne materiały szkoleniowe, które pomogą im odpowiedzieć na konkretne pytania.

Wniosek

Jak wspomniałem we wstępie tego artykułu, wiele firm postrzega obecnie zrównoważony rozwój środowiskowy jako obowiązek, który musi spełnić. Jesteśmy przekonani, że każda firma nie może tego zrobić samodzielnie, ale należy to rozważyć w całym łańcuchu wartości. Zrobiliśmy pierwszy krok i wyruszymy w tę podróż razem z naszymi dostawcami.

Branie odpowiedzialności to przekonanie, które nasza firma pielęgnuje od wielu lat, a nasz Prezes – Philip Harting – regularnie wypowiada się na ten temat na LinkedIn. Wyraz tych przekonań – poprzez różnorodne inwestycje w technologie przyjazne środowisku – widoczny jest w wielu obszarach naszych fabryk i biur. To dzięki temu projektowi wykonamy kolejny logiczny krok w kierunku rozszerzenia tych przekonań na naszą bazę dostawców.

Get in touch
David Drummond
Head of Quality & Supply Chain, HARTING Technology Group