HANNOVER MESSE 2024: Miejsce dla "zrównoważonego przemysłu" joint venture

Wywiad z
Dr Jochen Köckler, Chairman of the Board of Management of Deutsche Messe AG

Pod koniec kwietnia Hannover Messe po raz kolejny gości wiodące międzynarodowe firmy przemysłowe. Te targi coraz częściej stanowią punkt wyjścia dla eko-zrównoważonych wizji przyszłości. Świadczy o tym ich motto, kraje partnerskie i wspólna idea Społeczeństwa Całkowicie Elektrycznego.

Kiedy mówimy o targach przemysłowych to Hannover Messe jest z pewnością niekwestionowanym wiodącym wydarzeniem międzynarodowym. Tegoroczne motto brzmi „Energetyzowanie eko-zrównoważonego przemysłu. Na miejscu wydarzenia jest obecnych ponad 4000 wystawców z branży inżynierii mechanicznej, przemysłu elektrycznego i cyfrowego, a także sektora energetycznego, którzy zobowiązują się do wspólnych działań w ramach połączonego w sieć ekosystemu przemysłowego. Nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez zrównoważony przemysł.

Dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe AG, jest świadomy, że działania pokrywają się tematycznie z koncepcją  Społeczeństwa Całkowicie Elektrycznego, czyli przyszłością, w której energia elektryczna – neutralna pod względem emisji CO2 jest centralną formą energii na całym świecie:

Efektywność energetyczna jest naszym najważniejszym priorytetem. ‘Zielona’ energia musi zatem spełniać różne wymagania: musi być stale dostępna dla obciążeń podstawowych, dlatego też zarządzanie energią jest ważną kwestią. Główny temat – temat wodoru również znajdzie się w programie targów i będzie powiązany ze kluczowymi zagadnieniami Społeczeństwa Całkowicie Elektrycznego To dla nas podstawa do osiągnięcia zrównoważonego przemysłu.

Dr Jochen Köckler
Prezes Zarządu Deutsche Messe AG

Według dr. Klöcklera, oprócz produkcji energii odnawialnej, zawsze istotna jest możliwość jej faktycznego wykorzystania. Sprzęganie sektorów – czyli powiązanie sektora energetycznego z przemysłem, transportem i budownictwem, a następnie ich wspólna optymalizacja – o to tu właśnie chodzi. Według Klöckera zrównoważony przemysł „ma szansę powodzenia jedynie jako wspólne przedsięwzięcie połączenia działań i aktywności korporacji, MŚP i start-upów".

Odpowiedni dostawcy pochodzą z branż, które napędzają megatrendy automatyzacji, cyfryzacji i elektryfikacji, a dwaj pierwsi  to wcale nie nowicjusze w Hanowerze. Członek zarządu targów dr Köckler podkreśla przede wszystkim znaczenie elektryfikacji: „Po co nam najlepsza cyfryzacja w chmurze lub w centrach serwerowych i najlepsza automatyzacja, jeśli nie mamy niezawodnie dostępnej energii?” Celem musi być osiągnięcie konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu. Elektryfikacja to projekt globalny, który mogą realizować nie tylko politycy, ale także firmy takie jak HARTING.

Zdaniem organizatorów targów wyjątkowa integracja głównych graczy IT, takich jak Microsoft, Google, Amazon Web Services i SAP, umożliwi także wspólne połączenie sektorów w Hanowerze. Wraz z firmami Siemens i Schneider Electric mamy również przedstawicieli, którzy według dr. Köcklera „łączą OT i IT, co jest również unikatową cechą naszych targów”.

Automatyka i energetyka spotykaja się na targach w hali 11, gdzie prezentowane jest także Społeczeństwo Całkowicie Elektryczne. Za projekt odpowiedzialne jest ZVEI, Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Dr Köckler nie może się również doczekać wydarzenia otwierającego, w którym uczestniczy kanclerz federalny Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Jonas Gahr Støre, premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii: „Politycy chcą również wspólnie z wystawcami zdecydować o kolejnych strategicznych ruchach. Celem jest utrzymanie produkcji przemysłowej w Europie”. Co więcej, Norwegia to także kraj będący producentem energii i obecnie ogranicza swój przemysł w celu większej dekarbonizacji. To stawia Norwegię jako wzór do naśladowania i partnera, który może pomóc Niemcom w osiągnięciu większej autonomii energetycznej.