Cyfrowy bliźniak – Jedyne źródło prawdziwych danych
Artykuł gościnny Boscha
Cyfrowy Bliźniak to koncepcja osiągnięcia w organizacji korporacyjnej tego momentu, w którym decydent lub użytkownik jest wyposażony w jedno źródło prawdziwych danych, pochodzących z wielu strumieni danych. W erze cyfrowej jesteśmy narażeni na oszałamiającą ilość danych generowanych z wielu źródeł, przepływających w ciągłych strumieniach. Gromadzenie tych danych, nadawanie im sensu i podejmowanie praktycznych decyzji to duże wyzwanie.
Cyfrowy bliźniak tworzy cyfrową autostradę, która łączy wszystkie ścieżki danych, łącząc je w jeden centralny punkt prawdziwych danych za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego lub jako immersyjne środowisko lub jako AMIC, który pokazuje wszystko, co dzieje się w organizacji. Dlatego działa jako nadrzędny integrator, który może kontekstowo pobierać strumienie informacji z każdej maszyny, każdego procesu, od każdego użytkownika i łączyć je ze zadanymi celami biznesowymi, testami wydajności i scenariuszami ryzyka.
Jedna platforma współpracy dla wielu procesów organizacyjnych
To zintegrowane holistyczne podejście do wykorzystania danych umożliwia skupienie i przejrzystość w dążeniu do pojedynczego źródła prawdziwych danych, a tym samym w podejmowaniu decyzji. Ma potencjał i cel, aby zarządzać całym cyklem życia aktywów przez wielu interesariuszy organizacyjnych zajmujących się badaniami i rozwojem, projektowaniem, produkcją, konserwacją i serwisem.
Nowoczesne cyfrowe bliźniaki to dynamiczne modele programowe aktywów lub procesów, które umożliwiają monitorowanie w czasie rzeczywistym i poprawę wydajności procesów. Cyfrowy bliźniak łączy wszystkich ekspertów na platformie współpracy, umożliwiając pomocne analizy, diagnostykę i prognozowanie. Ułatwia to bezproblemowe połączenie wszystkiego i wszystkich poprzez włączenie ich do kompleksowej sieci komunikacyjnej zwanej Cyfrową Autostradą. Tworzy ekosystem do zbierania przydatnych informacji specjalnie dostosowanych do uzyskania określonej przewagi konkurencyjnej, operacyjnej lub biznesowej
Praktyczne spostrzeżenia w czasie rzeczywistym
Cyfrowy bliźniak umożliwia przedsiębiorstwom dostrzeganie tego, czego nie widać, przeprowadzanie eksperymentów w celu zrozumienia scenariuszy „co by było, gdyby”, symulowanie, wykonywanie i kontrolowanie operacji biznesowych. Ułatwia przedsiębiorstwom takim jak Twoje szybką ewolucję i dążenie do cyfrowego przedsiębiorstwa, które sobie wyobrażałeś! Myślące przyszłościowo organizacje, które rozumieją technologię cyfrową i dysponują systemami, które pomagają zrozumieć wzorce lub spostrzeżenia pochodzące z analizy danych i nauki o danych, mogą formułować strategię opartą na danych, aby logicznie kontrolować swoje operacje biznesowe. Może to zapewnić im punkty przewagi umożliwiające osiągnięcie pożądanego wzrostu biznesowego.
Standaryzacja to klucz do wdrożenia i interoperacyjności na dużą skalę
Branżowy werdykt na temat zalet cyfrowego bliźniaka jest jednomyślny i zdecydowany. Cyfrowy bliźniak zdecydowanie zmierza w kierunku standaryzacji, której Bosch jest aktywnym orędownikiem i aktywnym uczestnikiem w opracowywaniu standardów. Standard umożliwia interoperacyjność wielu strumieni i form danych poprzez zdefiniowanie architektury opartej na komórkach, która umożliwia tworzenie i wykorzystywanie standardu do reprezentowania czynności związanych z cyklem życia produktu, procesów produkcyjnych, analiz jakości i niezawodności, symulacji produktu/procesu i wielu innych. Praca w tych ramach umożliwia symulacje i eksperymenty o wysokiej odwzorowaniu rzeczywistości bez potrzeby posiadania jej fizycznego prototypu.
Świat zmierza w kierunku zwiększonego wykorzystania automatyzacji i sztucznej inteligencji, a cyfrowy bliźniak przoduje w optymalizacji procesów w celu zmniejszenia strat związanych z produkcją i logistyką, zwiększania produktywności, przyspieszania wydajnych procesów/metod i obniżania kosztów operacyjnych.
Hemanth Sheelvant jest odpowiedzialny za innowacje korporacyjne ze start-upami jako dyrektor i lider centrum innowacji w Indiach dla globalnej platformy budowania przedsięwzięć GROW GmbH poprzez finansowanie wewnętrznych start-upów, a dodatkowo kieruje inicjatywą sojuszu startupów Open Bosch DNA India jako dyrektor programowy, odpowiedzialny za stymulowanie innowacji poprzez współpracę z zewnętrznymi startupami w zakresie wspólnych innowacji i partnerstw GTM.