100% przejrzystości dla wymagań energetycznych
Jak realizujemy ekologiczną produkcję w HARTING
Wśród wielu innych codziennych wyzwań, wytyczne dotyczące zrównoważonego eko-rozwoju, eko-regulacje, ślad węglowy są stałymi tematami w obszarze produkcji. Nie chodzi już tylko o to, jakie produkty i jak szybko dostarcza fabryka, ale także o to, w jaki sposób produkuje. Wykorzystanie zielonych energii, stopień neutralności pod względem emisji CO₂, zakres procesów oszczędzających zasoby naturalne i koncepcje obiegu zamkniętego – właśnie w oparciu o te kryteria dzisiejsze rynki i klienci w coraz większym stopniu podejmują swoje decyzje. Już na początku lat 90-tych Grupa Technologiczna HARTING postrzegała ochronę środowiska jako obowiązek, któremu podlega produkcja przemysłowa.
Firma HARTING produkuje ekologicznie, jednocześnie oszczędzając koszty i zasoby. Efektywność ekonomiczna i zrównoważony eko-rozwój idą ze sobą w parze.
Aby zapewnić niezbędną stabilność procesów i precyzję produkcji w naszych zakładach produkcyjnych, podstawowym warunkiem jest stosowanie najnowocześniejszych technologii. Podobnie utrzymanie 100% przejrzystości w zakresie wymagań energetycznych. Tymczasem kwestie przejrzystości, ochrony zasobów naturalnych i oszczędzania energii są mocno zakorzenione w strategii korporacyjnej grupy HARTING od ponad trzydziestu lat.
Dostosowanie produkcji do przyszłości!
Odpowiedzialność korporacyjna grupy HARTING dotyczy nie tylko procesów i etapów produkcji w zakładach, ale także całego cyklu życia produktu w łańcuchu wartości. Obejmuje to ponadto wydobycie zasobów naturalnych, dalszą obróbkę materiałów i surowców, a także ostateczną utylizację i recykling.
Aby zapewnić przejrzystość i przeanalizować potencjalne oszczędności, firma HARTING wyposaża obecnie każdą maszynę w liczniki mierzące zużycie energii elektrycznej, sprężone powietrze i ciepło. W ten sposób zużycie energii można przypisać do każdego zadania, a także pozwala nam maksymalnie spożytkować nasze wysiłki w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Ponadto zapewnia to również pełną przejrzystość stosowania substancji istotnych dla środowiska.
Na całym świecie, w Zakresie 1 i Zakresie 2, firma HARTING jest na dobrej drodze do umożliwienia raportowania śladu węglowego typu produktu w połączeniu z powłoką zarządzania aktywami (AAS). Poszczególne etapy procesu są przejrzyste, aby można było przedstawić konkretne stwierdzenia dotyczące wytwarzanego produktu i wymaganego zużycia CO2 w zakładzie produkcyjnym. Można to następnie rozbić na rodzaj produktu.
„Zmierz lub zapomnij” – podsumowuje dr Andreas Imhoff, dyrektor zarządzający ds. operacyjnych w firmie HARTING. „Aby coś zmienić, ważnym punktem wyjścia jest początkowa przejrzystość. Następnie możliwe są rozsądne kroki działania oparte na tej przejrzystości. To ważne, aby wziąć pod uwagę że – aby produkować w prawdziwie zrównoważony sposób – pozyskana energia musi być w 100% zrównoważona przez zieloną energię. Biorąc jednak pod uwagę, że zielona energia nie jest wystarczająco dostępna na całym świecie, ilość zielonej energii pobranej z sieci musi zostać ponownie dostarczona w postaci zielonej energii gdzie indziej. I tu właśnie pojawia się temat biogazu w firmie HARTING, który nie wymaga systemu magazynowania energii elektrycznej”.
Krótkie czasy realizacji zapewniają zrówn oważony eko-rozwój
Co więcej, ślad węglowy można również zmniejszyć poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii w obszarze produkcji form i narzędzi. Firma HARTING już zrobiła ogromne postępy w tych kwestiach i opracowała szereg środków mających na celu oszczędzanie zasobów naturalnych. Obejmuje to zrównoważone projektowanie narzędzi i oszczędzanie zasobów. Ponadto techniki chłodzenia w formowaniu wtryskowym również niosą ze sobą duży potencjał oszczędności. Dzięki najnowszym technologiom kontroli temperatury i chłodzenia Grupa Technologiczna HARTING osiąga oszczędności w wysokim dwucyfrowym zakresie procentowym w przeliczeniu na komponent; zaletą tego jest również skrócenie czas cykli.
Ważne obszary działania firmy HARTING w zakresie procesów produkcyjnych oszczędzających zasoby:
- Monitorowanie procesów produkcyjnych
- Inwestycje w nowe procesy i maszyny
- Wykorzystanie własnego ciepła odpadowego z zakładów produkcyjnych do ogrzania innych pomieszczeń
- Rozbudowa własnego udziału energii, np. poprzez instalację systemu PV lub energii geotermalnej