Sieci danych Ethernet – kluczowy czynnik sukcesu w przejściu na efektywność energetyczną

Wywiad z
Ralf Klein, Managing Director HARTING Electronics

Niezbędność (przemysłowych) sieci Ethernet do tworzenia sieci w transformacji energetycznej ma kluczowe znaczenie. Tylko konsekwentne rozszerzanie sieci danych na każdego odbiorcę energii umożliwi powstanie wydajnej i inteligentnej infrastruktury energetycznej. Ethernet, jako niezawodna i szeroko stosowana technologia transmisji danych, odgrywa kluczową rolę w integracji różnych źródeł energii i odbiorców w sieci elektroenergetycznej.

Transformacja energetyczna ma na celu odejście od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnych. Oznacza to zaprzestanie wykorzystywania paliw kopalnych w transporcie, rezygnację z ich spalania na potrzeby ogrzewania i ich zamianę na energię elektryczną w elektrowniach. Prowadzi to do zmiany źródeł energii, a w konsekwencji do decentralizacji wytwarzania energii. Farmy wiatrowe, elektrownie słoneczne i inne źródła odnawialne buduje się tam, gdzie jest to strategicznie korzystne i efektywne. W tym miejscu na scenę wkracza networkingNa wytwarzanie i zużycie energii należy patrzeć kompleksowo, co jest możliwe jedynie poprzez połączenie wszystkich sektorów Społeczeństwa Całkowicie Elektrycznego.

Sieci zintegrowane oparte na Ethernecie pociągają za sobą wykorzystanie łączności Ethernet we wszystkich sektorach. Natomiast różne sektory mają bardzo rozbieżne wymagania, takie jak różne warunki środowiskowe i różne wymagania dotyczące topologii. W rezultacie powstaje szereg różnych złączy do znormalizowanej, a tym samym zintegrowanej komunikacji Ethernet, przy czym każde złącze jest doskonale dostosowane do wymagań odpowiednich sektorów. Tym właśnie zajmuje się HARTING Electronics.

Elektryczność

Tworzenie sieci umożliwia łączenie ze sobą odnawialnych źródeł energii w celu dzielenia się nadwyżkami energii i kompensowania tzw. wąskich gardeł. Znacząco poprawia to ogólną wydajność i niezawodność sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo komunikacja poprzez Ethernet umożliwia monitorowanie i kontrolę wytwarzania energii w czasie rzeczywistym, pozwalając na optymalne dopasowanie do aktualnego zapotrzebowania i odejście od niepotrzebnie wysokich, a możliwych obciążeń szczytowych w kierunku dynamicznej, zorientowanej na zapotrzebowanie produkcji energii według bieżącego zużycia.


Konsumenci

Ethernet sprzyja także rozwojowi inteligentnych sieci. Wdrażając inteligentne technologie i systemy komunikacji, konsumenci będą mogli efektywniej zarządzać zużyciem energii i lepiej rozdzielać obciążenia. Zaowocuje to lepszą integracją pojazdów elektrycznych, domowych systemów magazynowania i innych energooszczędnych technologii. Wnioski są takie, że znaczna część większych odbiorców energii elektrycznej, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych, będzie mogła w przyszłości  samodzielnie koordynować potrzebne im zużycie energii z dostawcami energii dzięki inteligentnym technologiom.

Sektor przemysłowy

Tworzenie sieci ma również kluczowe znaczenie dla powodzenia systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwach przemysłowych. Rozwiązania oparte na technologii Ethernet umożliwiają kompleksowe monitorowanie i analizę zużycia energii w czasie rzeczywistym, co w efekcie prowadzi do lepszej efektywności energetycznej i niższych kosztów. Zapotrzebowanie na energię można rejestrować i przekazywać bardzo precyzyjnie, w zależności od pory dnia i bieżącej produkcji. Inteligentnie analizując dane przez dłuższe okresy czasu, algorytmy mogą przewidzieć popyt w określonych ramach. Jest to szczególnie istotne w przemyśle, który z udziałem 43% odpowiada za największe jednorazowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w Niemczech. Jeżeli w przyszłości sektor transportu będzie w coraz większym stopniu zasilany energią elektryczną, sektor ten stanie się również bardzo istotny dla precyzyjnej koordynacji popytu i produkcji.