Społeczeństwo Całkowicie Elektryczne a rozwiązania dla okablowania - czy jedno ma coś wspólnego z drugim?
Zmiany klimatyczne, a wraz z nimi postępujące globalne ocieplenie, nie tylko faktycznie się dzieją, ale wręcz przyspieszają. Obecnie panuje w tej kwestii konsensus pomiędzy nauką, polityką, biznesem i społeczeństwem. Wszyscy musimy przyczynić się do zatrzymania tej negatywnej tendencji. Fakt, że liczba ludności na świecie w tym samym czasie stale rośnie, zwiększając w ten sposób zużycie zasobów i energii, sprawia, że to wyzwanie jest tym bardziej zniechęcające.
W styczniu 2016 roku weszło w życie siedemnaście Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Społeczeństwo Całkowicie Elektryczne to jedno z rozwiązań technologicznych mających na celu urzeczywistnienie aspiracji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Krótko mówiąc, Społeczeństwo Całkowicie Elektryczne opisałbym w następujący sposób: wszystko, co da się zelektryfikować, zostanie zelektryfikowane. Przykładów jest już wystarczająco dużo: samochody elektryczne zastępują silnik spalinowy, a pompy ciepła zastępują systemy grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne.
Niezbędna do tego energia musi być czysta i ekologiczna, wytwarzana na przykład przez energię wiatrową i słoneczną, energię wodną lub biomasę. Energia ta będzie następnie transportowana za pośrednictwem inteligentnych sieci elektroenergetycznych, a w stosownych przypadkach także za pośrednictwem wodoru jako środka transportu i magazynowania. Wykorzystanie energii musi być możliwie jak najbardziej efektywne i w tym przypadku pojawia się tzw. łączenie sektorów. W idealnym przypadku oznacza to kompleksowe, fizyczne połączenie sieci energetycznej pomiędzy poszczególnymi sektorami, takimi jak przemysł, infrastruktura transportowa i budowlana, oraz inteligentne zarządzanie tymi sektorami.
Należy zatem stworzyć infrastrukturę cyfrową również pomiędzy aktywami. Kiedy wszystko zostanie zelektryfikowane oraz zcyfryzowane i wszystko połączone w sieć, wtedy mówimy o Społeczeństwie Całkowicie Elektrycznym. Jej maksymalnym wyrazem jest wspólna wizja ponad interesami narodowymi. Niemniej jednak podstawowa idea jest właściwa – nawet jeśli proces elektryfikacji, cyfryzacji i tworzenia sieci kontaktów rozpoczyna się początkowo tylko w jednym kraju i jednym sektorze.
Działania firmy HARTING także przyczyniają się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i Społeczeństwa Całkowicie Elektrycznego. To jasne i proste: Łączymy Społeczeństwa Całkowicie Elektryczne!
Świat staje się coraz bardziej elektryczny, co wiąże się z koniecznością przesyłania energii elektrycznej do odbiorców. Tymczasem od dziesiątek lat do tego celu używane są po prosu kable. Można to realizować bezpośrednio za pomocą stałego złącza lub wygodniej i bardziej modułowo za pomocą złączy wtykowych, co wspiera rozwój Społeczeństwa Całkowicie Elektrycznego. Oprócz samych złączy oferujemy również kompletne rozwiązania okablowania dla określonych i indywidualnych zastosowań. Każdy zelektryfikowany zasób zostanie w przyszłości zcyfryzowany, aby można go było połączyć w sieć w celu przesyłania danych. W tym celu posiadamy duży asortyment złączy dla tego właśnie zastosowania i dostarczamy odpowiedni, wstępnie zmontowany asortyment okablowania dla wszystkich tych interfejsów. Ethernet jednoparowy to jedna z technologii dla zasobów sieciowych, która obecnie nie posiada interfejsu danych – a firma HARTING również w tym zakresie przyspiesza rozwój.
Aby osiągnąć szersze cele, musimy szczegółowo połączyć obszary, elektrycznie oraz dla przesyłania danych.