GrowUnit: Szklarnia wewnętrzna dla mikrowarzyw

Wywiad z
Dr. Sebastian Kipp, Klasmann-Deilmann

Dr Sebastian Kipp studiował nauki rolnicze w Bonn, a następnie uzyskał doktorat na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Od 2017 roku odpowiada za  program wsparcia rynku w zakresie rozwoju produktów  w firmie Klasmann-Deilmann, producenta m.in. podłoży dla ogrodnictwa komercyjnego, gdzie pracuje w dziedzinie badań i rozwoju, technicznego wsparcia klienta, zarządzania jakością i innowacji. tec.news rozmawia z nim o wspólnych pracach nad szklarnią wewnętrzną „GrowUnit”, która ma być wykorzystywana w handlu detalicznym żywnością i branży cateringowej.

tec.news: Jak rozpoczęła się współpraca z firmą HARTING?

Dr. S. Kipp: Prof. Andreas Ulbrich z Wyższej Szkoły Zawodowej w Osnabrück, gdzie wykłada na Wydziale Nauk Rolniczych i Kształtowania Krajobrazu oraz intensywnie zajmuje się rolnictwem wertykalnym, skontaktował obie firmy ze sobą, HARTING i Klasmann-Deilmann. Utorowało to firmie HARTING Systems drogę do połączenia wiedzy technicznej z naszym know-how w zakresie wzrostu i potrzeb zakładu w celu zbudowania odpowiedniej, zautomatyzowanej szklarni wewnętrznej.


 

tec.news: Jakie było Pana konkretne zadanie tutaj?

Dr. S. Kipp: Opracowaliśmy podłoże hodowlane czyli pożywkę, na której rośliny mogą rosnąć – czyli podkładkę konopną o wymiarach 9x9 cm, do której przyklejamy nasiona dla poszczególnych mikrowarzyw. Ponadto dostarczyliśmy firmie HARTING szczegółowe wymagania dotyczące zaprojektowania automatyzacji oprogramowania i elementów obsługi w taki sposób, aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące uprawy roślin oraz techniczne dla optymalnego niezależnego wzrostu.


 

tec.news: Czym GrowUnit różni się od innych istniejących koncepcji w przemyśle spożywczym?

Dr. S. Kipp: Główna różnica polega na tym, że zapewniamy zautomatyzowaną szklarnię, w której rośliny są uprawiane na miejscu z nasion. Inni konkurenci realizują model biznesowy polegający na zapełnianiu szafek większymi roślinami, które już wyrosły w doniczkach, przyjmując w ten sposób rolę operatorów. W naszym wspólnym modelu biznesowym operatorem urządzenia jest sam rynek produktów spożywczych.

Dzięki konstrukcji i zaprogramowaniu GrowUnit wymagana jest tylko niewielka konserwacja. Kolejną różnicą w stosunku do podobnych ofert już obecnych na rynku jest rodzaj roślin. Nie wprowadzamy na rynek nowej bazylii, ale uprawiamy mikrowarzywa, które są bardzo zdrowe i zawierają do 50 nowych składników smakowych – prawdziwy superfood.


tec.news: W naszym bieżącym numerze tec.news przyglądamy się różnym rodzajom „inteligentnego rolnictwa”. Jak wyróżnia się GrowUnit?

Dr. S. Kipp: Zasadniczo pierwszą rzeczą, którą należy powiedzieć,  jest to, że z GrowUnit nie potrzeba przysłowiowej smykałki, aby roślina zaczęła plonować. Uprawa opiera się na danych i algorytmach, a nawadnianie i oświetlenie są sterowane automatycznie. Parametry te odgrywają również kluczową rolę w rolnictwie precyzyjnym czy autonomicznym  ale kolejnym istotnym czynnikiem w GrowUnit jest sam obszar. Nasza szklarnia wewnętrzna ma pięć różnych poziomów, jeden na drugim, a każdy z nich jest wypełniony różnymi nasionami i może być indywidualnie kontrolowany. Nie używamy pestycydów.


 

tec.news: Co dalej ma w programie rozwoju GrowUnit?

Dr. S. Kipp: Nasza szklarnia wewnętrzna była poddana rutynowym testom w supermarkecie w Dortmundzie. Od końca września dodaliśmy kolejne sklepy, a także przeprowadziliśmy pierwsze próby w branży gastronomicznej.