Aby osiągnąć nasze cele nie możemy polegać na normalnej ścieżce rozwoju
tec.news rozmawia ze Svenem Markertem, szefem łańcucha dostaw i logistyki, Siemens Smart Infrastructure. Sven Markert ma ponad 30-letnie doświadczenie w rozwiązywaniu problemów związanych z łańcuchem dostaw, pracuje dla firmy Siemens od ponad 21 lat.
tec.news: Jakie cele wyznacza firma Siemens w obszarze zrównoważonego rozwoju?
S. Markert: W firmie Siemens temat zrównoważonego rozwoju jest ważny od lat 70-tych. Od tego czasu jednak znacznie rozszerzyliśmy nasze podejście. Dziś pracujemy holistycznie, w obrębie ram, które sami zdefiniowaliśmy dla firmy – i wraz z tymi ramami przenosimy nasze zaangażowanie na nowy poziom. Rozwiązanie nazywa się „DEGREE” i opiera się na sześciu obszarach działań związanych ze zrównoważonym rozwojem, które będziemy nadal dynamicznie i nieprzerwanie rozwijać w przyszłości. Konkretnie, obszary te obejmują:
- Dekarbonizacja: Wspieranie celu aby ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza,
- Etyka: Promowanie kultury zaufania, przestrzeganie standardów etycznych i obchodzenie się z danymi z należytą starannością.
- Ład korporacyjny: Wykorzystanie najbardziej zaawansowanych systemów do efektywnego i odpowiedzialnego zachowania biznesowego.
- Efektywne gospodarowanie zasobami: osiągnięcie celów dematerializacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Równość: Promowanie różnorodności, integracji i społeczności, aby stworzyć poczucie przynależności.
- Zatrudnialność: wzmacnianie pozycji naszych pracowników, aby zachowali odporność i poczucie ważności w ciągle zmieniającym się środowisku.
Powyższe ramy zostały przedstawione podczas tegorocznego Dnia Zrównoważonego Łańcucha Dostaw przez Judith Wiese, głównego oficera ds. ludzi i zrównoważonego rozwoju oraz członka zarządu Siemens AG.
Dla nas istnieje wiele projektów, które są istotne pod względem zrównoważonego rozwoju – od małych projektów pilotażowych w zakresie elektromobilności po inteligentne sterowanie transportem i całe planowanie łańcucha dostaw. Tutaj najważniejszą dźwignią jest całościowe planowanie sieci.
tec.news: Jak temat zrównoważonego rozwoju wpłynie na logistykę w nadchodzących latach – w perspektywie średnio- i długoterminowej?
S. Markert: Obecnie mamy w ofercie około 500 000 produktów, z których każdy ma swój własny ślad produktu. Dla nas oznacza to, że nie możemy polegać na normalnej ewolucji, aby osiągnąć nasze wyznaczone cele. Wszyscy interesariusze i jednostki biznesowe podlegają obecnie ciągłym zmianom, dotyczy to również łańcuchów dostaw i logistyki. W przyszłości zrównoważony rozwój będzie równie ważną kwestią obok aspektów związanych z kosztami, płynnością i wynikami.
tec.news: CCzy logistyka może być naprawdę zrównoważonym obszarem?
S. Markert: Transport jest konsumpcją zasobów, a kiedy patrzymy na to z perspektywy zrównoważonego rozwoju, jest to wprost mówiąc czynnik konsumpcyjny. Dlatego właśnie transport musi w jak największym stopniu oszczędzać zasoby. W firmie Siemens mówimy o „glokalizacji”, w której skupiamy się na czynniku konsumpcyjnym w kwestiach transportu i regionalizacji w odniesieniu do potencjału optymalizacji. Jedno jest pewne: transport międzynarodowy i biznes eksportowy nadal będą odgrywać ważną rolę. Nie będziemy też w stanie wyprodukować wszystkich najmniejszych elementówi ilości – dlatego musimy być oszczędni w korzystaniu z zasobów. Na przykład w odniesieniu do łańcucha dostaw oznacza to, że cały projekt sieci musi zapewniać najlepszą możliwą konfigurację. W wyniku glokalizacji nastąpi zmiana obecnego trendu w kierunku wielkości partii 1. Ostatecznie chodzi o znalezienie właściwej równowagi: nie będziemy w stanie produkować wszystkiego lokalnie, globalizacja będzie postępować, a transport musi reagować na to dzięki najlepszemu możliwemu projektowi łańcucha dostaw.
tec.news: Jak można zwiększać świadomość klientów w kwestii zrównoważonego rozwoju?
S. Markert: Zasadniczo na ten temat mówią wszyscy – więc nie ma potrzeby zwiększania świadomości. Ale i tak mówimy o tym głośno: poprzez naszą obecność w mediach, jako temat na Dniach Marketingu Kapitałowego i Dniach Zrównoważonego Łańcucha Dostaw, a także na dniach dostawców na poziomie regionalnym. Jednocześnie jasno komunikujemy również nasze oczekiwania w tych kwestiach.
tec.news: Jakie według Pana są największe wyzwania na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej w przyszłości?
S. Markert: Oczywiście certyfikacje, kwalifikacje i wymagania dotyczące produktów zawsze stanowią wyzwanie, ale nadal uważam, że problemy techniczne zawsze można łatwo rozwiązać. Moim zdaniem największym wyzwaniem będzie próba doprowadzenia do zmiany kulturowej całego systemu. Z punktu widzenia klienta oznacza to, że on również będzie musiał odegrać swoją rolę. Jeśli klient chce, aby nasze portfolio było całkowicie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ale nie akceptuje zmian i ograniczeń, będzie to trudne do pogodzenia. Droga do neutralności węglowej będzie wiązać się z inwestycjami i kompromisami, a my staniemy przed ważną decyzją: na jakie kompromisy pójdziemy, jakie ulubione nawyki zmienimy?
tec.news: W jaki sposób Pana zdaniem możemy uzyskać szybkie korzyści w krótkiej perspektywie czasu?
S. Markert: Po prostu działajmy wszyscy, nie poprzestańmy na dyskusjach i analizach, po prostu zacznijmy od razu. Mogą to być również mniejsze projekty w określonych ramach, na przykład z rozwoju produktu. Ale oczywiście istnieją również tego rodzaju przykłady w logistyce, takie jak przejście na pojazdy elektryczne z gwarantowaną ‘zieloną’ energią elektryczną.
tec.news: Jak postrzega Pan logistykę pod kątem zrównoważonego rozwoju w roku 2030 lub 2050?
S. Markert: Oczywiście wyznaczyliśmy odpowiednie cele dla łańcucha dostaw i logistyki na lata 2030 i 2050. Głęboko wierzę, że zrównoważony rozwój jest wyjątkową propozycją sprzedaży i będzie w coraz większym stopniu stawał się czynnikiem dominującym. Firmy, które nie są w stanie sprostać złożonym wymaganiom zrównoważonego łańcucha dostaw, nie przetrwają na rynkach w dłuższej perspektywie. Wiele firm będzie musiało na nowo opracować swoje modele biznesowe. Również dla nas zrównoważone łańcuchy dostaw i zrównoważona logistyka odgrywają głęboko zintegrowaną i istotną rolę w zabezpieczaniu naszej przyszłości.