W parze siła !
Daniel Deng, Head of Product Application Management
Odkąd Ethernet przemysłowy staje się coraz bardziej popularny, coraz częściej słyszymy stwierdzenia „z czujnika do chmury”. Twierdzenia te są zwykle wysuwane w związku z megatrendami, takimi jak IIoT i I4.0. Odnosi się to do ciągłej komunikacji na protokole TCP/IP opartej na sieci Ethernet, która obecnie obejmuje głównie aplikacje w chmurze oraz te na poziomie dystrybucji w produkcji.
Tam, gdzie wcześniej występowała klasyczna przerwa w systemach komunikacji między systemami Ethernet i BUS, nowoczesne komponenty mogą teraz zapewnić szybki Ethernet (do 10 Gbit/s) w najmniejszych aplikacjach przy użyciu tylko jednej skrętki. W ten sposób SPE po raz pierwszy umożliwia spójne korzystanie z protokołu TCP/IP. A to napędza rozwój nowych urządzeń i dziedzin zastosowań, zwłaszcza sieci czujników/siłowników. Czujnik staje się „inteligentny” i staje się częścią całej sieci. Przyspiesza to parametryzację, inicjalizację i programowanie. Korzystając z SPE – czy to z prostym czujnikiem stanu, czy z nowoczesnym systemem wizyjnym składającym się z kamery o wysokiej rozdzielczości – Internet Rzeczy staje się rzeczywistością, a poziom pola staje się inteligentny.
Kiedy więc i jak SPE podchodzi do światowej fabryki – czyli Chin?
„Kształtujemy nowe standardy i omawiamy je z naszymi chińskimi partnerami, ponieważ komunikacja jest tu kluczowa. Wierzymy, że Chiny są bardzo ogromnym i ważnym rynkiem, dzięki unowocześnieniu przemysłu” – powiedział Joachim Finke, szef globalnego zarządzania produktami, złączami interfejsów sieciowych w firmie HARTING. „Inteligentne fabryki wymagają płynnej łączności między IT a światem OT. SPE będzie odgrywać kluczową i ważną rolę w tym obszarze. Przygotowywaliśmy się do tego dnia od dłuższego czasu, bo w parze siła !. Jak wiemy, Chiny rozważały już dodanie SPE jako nowego interfejsu w niektórych standardach, takich jak standard GDCT (Green Data Center Technology Committee), PICMG (PCI Industrial Computer Manufacturers Group). Przemysłowa biała księga Ethernet podniosła szczególnie SPE do funkcji PoDL.
Zintegruje również funkcje sieci wrażliwej na pojęcie czasu z systemami, zwiększając determinizm sieci OT, zmniejszając ilość wymaganego okablowania, jednocześnie ułatwiając budowę i utrzymanie obiektów oraz czyniąc je bardziej opłacalnymi. Złącza SPE mogą również wnieść te zalety w zastosowaniach związanych z robotyką, maszynami i pojazdami, w tym w systemach kolejowych.
W zakresie eksploatacji, dla inżynierów zakładowych SPE ułatwia pracę, instalacja jest prostsza w porównaniu z czteroparowym Ethernetem i pozwala na zauważalne zmniejszenie przestrzeni i wagi. A dzięki zmniejszonej liczbie zakończeń kablowych w terenie z dwóch lub czterech par, błąd zakończenia kabla można znacznie zmniejszyć. W niektórych szczególnych przypadkach inżynier lub operator instalacji będzie potrzebował mniej czasu na wykrycie błędu zakończenia kabla.
Oprócz bardziej kompaktowych rozmiarów użytkownicy korzystają z racji niższych kosztów montażu, mniejszych wymagań przestrzennych i mniejszej wagi. Co więcej, kabel SPE ma węższy promień gięcia, a także mniejsze obciążenie cieplne i generowanie dymu, a mniejsze zużycie miedzi jest korzystne dla środowiska.
Jednak jednoparowy Ethernet nie zastąpi konwencjonalnego dwuparowego i czteroparowego Ethernetu, który nadal zapewnia jeszcze większe prędkości – w zakresie terabitowym – i inne ulepszenia wydajności. Prawdziwym celem SPE jest raczej stosowanie jego tam, gdzie jego prędkość, mniejszy rozmiar, lżejsza waga i niższa cena sprawiają, że jest to praktyczny wybór dla spełnienia nowych wymagań IIoT. W efekcie, utrwali to zdumiewający wzrost Ethernetu w przemyśle. Jeszcze w 2014 r. magistrala polowa stanowiła 71% wszystkich nowych węzłów zainstalowanych na całym świecie, a Ethernet przemysłowy stanowił 29%. Do 2021 r. sytuacja uległa znacznemu odwróceniu, zastosowanie Ethernetu osiągnęło 65%, a magistral polowych spadło do 28%, jak wskazano poniżej.
Dwa (jedna para) dla wszystkich stały się rzeczywistością.
Ekosystem SPE jest do tego predestynowany. Od samego początku ekosystem SPE był otwartym, innowacyjnym, znormalizowanym i fizycznym sojusznikiem. W tym sojuszu nie ma konkurencji miedzy partnerami– a jedynie przyjaźń.